Kainuu Social and Health Care MAPO-project, Kajaani

Architect
Sipark
Construction
RPK Rakennus Kemppainen Oy
Ceramic facade solutions from ABL-Laatat, facades are clad with Kerapanel KeraTwin planks.
- SpectraView, 1192x405x20 mm, color 6255 neutral-grey 5 HT quantity: 1880 m2
- SpectraView 1192x405x20 mm, color 6252 neutral-grey 2 HT quantity: 200 m²
- SpectraView, 1192x405x20 mm, color 4530 black glossy HT quantity: 40 m²
Fastening system KeraTwin K20 omega profile.
Julkisivutuotteet ABL-Laatoilta






Related articles

ABL Leikkaamo toteuttaa vaativatkin mittatilaustyöt
ABL Leikkaamo on suunnittelijoiden toteutusapuna erilaisissa rakennus- ja sisustusprojekteissa sekä vaativimmissakin toteutuksissa. Työn hedelmiä saatiin ihailla ABL Artesan x Samuji Designer -näyttelyssä 2016.
Samuji Housen Erottajankadun myymälässä oleva näyttely esittelee, mitä tapahtuu, kun laatta-artesaanille ja suunnittelijoille annetaan vapaat kädet - eli suunnittelijat, joiden materiaaleina on yleensä kangas ja paperi, ovatkin nyt tarttuneet keramiikkaan ja luonnonkiveen, laatta-artesaanin tärkeällä avustuksella. Lopputulos on jotakin, mitä tällä saralla ei ole ennen nähty.

Julkisivusaneeraus: TAYS B-siipi verhotaan keraamisilla julkisivulevyillä
Tampereen yliopistollisen sairaalan B-siiven julkisivua saneerataan tavalla, jota Suomessa ei ole ennen nähty. Rapistunut, mutta ulkoasultaan suojeltu betonipinta korvataan keraamisella julkisivulevyllä – joka jäljittelee alkuperäistä betonipintaa. Keraamiset levyt on suunniteltu ja valmistettu varta vasten tätä projektia varten.
Vuonna 1961 valmistuneen TAYSin B-siiven julkisivun peruskorjaus on ollut tekeillä jo pitkään. Vanha betonipinta on pahoin likaantunut ja huonossa kunnossa. Valkobetonisen pinnan mureneminen on aiheuttanut jatkuvan riskin rakennuksen käyttäjille. Ongelmalliseksi saneerauksen on tehnyt se, että perinteiset korjausratkaisut eivät ole tulleet Tampereella kyseeseen.
"Betonielementin pinta on kaksikerroksinen, jonka valkobetoninen pintaosa murenee, kun se on tullut käyttöikänsä päähän. Pinnan alla on kevytbetonieriste, jonka poistaminen ei käytännössä ole ollut mahdollista, koska ikkunat ovat kiinni siinä kerroksessa. Ja koska sairaala on täynnä hoidettavia potilaita, ei ikkunoita voida remontin aikana poistaa", havainnollistaa projektin haasteellisuutta arkkitehti Mika Suihko arkkitehtitoimisto Tähti-Set Oy:stä.